Türkiye’nin ilk elektronik parası Sikke

Türk girişimciler tarafından geliştirilen elektronik para platformu Sikke, sosyal medya ve basında büyük ilgi gördü. 20 Şubat’ta açılan sikke.com.tr sitesine 10 gün içinde 15.000 den fazla kişi üye oldu ve bedava sikke tokenları kazanmak için çeşitli etkinliklere katıldı. Şimdiye kadar 750 bin token dağıtan Sikke’ye ilgi her geçen gün artıyor.

Sikke Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Erden, yaptığı açıklamada, farklı düşünen ve yenilikçi yaklaşımları özümseyen kişilerin Sikke’yi kısa sürede sahiplendiğini belirtti. Sikke’nin üzerinde çok çalıştıklarını ve bu çalışmaları yıl sonuna kadar sürdüreceklerini ifade eden Erden, “Bu projeyle Türkiye’den de önemli projelerin çıkabileceğini göstermek istedik. Sikke’nin bugüne gelmesi için çok çalıştık, yorulduk ve buna değeceğine inanıyoruz. A’dan Z’ye tamamıyla Türk yazılımcıları tarafından üretilen ve kendi rowBlockChain zincir sistemi üzerinde çalışan Türkiye’nin ilk elektronik parası Sikke, sınırlı bir sayıda olacak ve nisan ayında satışa sunulacak. Şimdiden insanların büyük ilgisi var, gösterilen ilgiye çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İnsanların sikke ismine aşina olduğunu vurgulayan Erden, Anadolu’da icat edilen ilk madeni para biriminin adının Sikke olduğunu dile getirdi. Erden, Lidyalılar tarafından kullanılan ilk para olarak bilinen sikkenin yıllar sonra Anadolu’da bir grup genç girişimci tarafından dijital para olarak kullanılmaya başlanmasının ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu kaydeden Erden, “Sikke 2 ön yatırımcısı ile beraber, toplam 12 kişilik bir ekibin çalışması ile ortaya çıktı” dedi. Sikke’nin 4’üncü nesil bir para ve aynı zamanda ileride gerçek paraların yerine geçebilecek kadar güçlü bir kripto varlık olduğuna dikkati çeken Erden, şöyle devam etti:

“Sikke tokenları, sikke mühendislerinin geliştirdiği çok güçlü, esnek, hızlı ve güvenli RowBlockChain blok zincir teknolojimizle üretilen elektronik para tokenleridir. Tüm sikke tokenleri birbirine SHA256 (Secure Hashing Algorithm 256) ile üretilmiş Hashlerle bağlıdır. Bir sikke tokeninin doğruluğunu bir önceki veya bir sonraki sikke tokeni tasdik eder. Blok Zinciri alt yapımız saniyede 100 bin işlem yapabilecek kapasitede olup bir transfer işi en fazla 1 saniye sürmektedir ve çeşitli güvenlik araçları ile desteklenmektedir. Diğer kripto paralardan farklı olarak; Sikke’de anlık, saatlik ve günlük gönderim limitleri belirlenebiliyor. Bir hesaba giriş veya çıkış olduğunda sahibine bildirim gönderilebiliyor. Aynı zamanda e-ticaret siteleri için CallBack URL tanımlanıp bu url’ye çağrı yapılabiliyor. 1 saniye işlem süresi ve güvenlik araçları ile Sikke piyasada kullanılabilecek en gelişmiş elektronik token’dır.”

Erden, “Sikke sadece elektronik para değildir! Sikke Platformu girişimci ve yatırımcıların buluştuğu bir ekosistem olacaktır. Girişimciler Sikke Platformunda projelerini yayınlayarak akıllı sözleşmeler ile çalışan projeler geliştirebilecek, fon ihtiyaçlarını bu platformdan karşılayabileceklerdir” dedi…