Proof Of Stake (PoS) Nedir ?

Proof of Stake bir coin altyapı algoritmasıdır. Bu algoritmaya göre coin’ler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına karşılık düşen coin miktarına göre hesap cüzdanlarına yüklemeler yapılır.

Bitcoin in blockchain sistemi Proof of Work (PoW) algoritmasına göre tasarlanmıştır. Proof of Work de sistem üzerindeki kilitli şifrelenmiş mesajlar (coin gönderimi vb. transactionlar) miner (coin kazan cihazlar) tarafından karmaşıklığı yüksek bir algoritma ile doğrulanır. Bu da ekstra elektrik enerjisi ve donanım maliyetini beraberinde getirir. Proof of Stake sistemlerde doğrulama işlemi kişilerin cüzdan hesaplarındaki coin miktarına bağımlı olarak random yapılır yani her coin bulunduran cüzdan aynı zamanda bir doğrulayıcıdır. Sistemde yüksek miktarda coin bulunduran hesapların doğrulayıcı olarak kullanılma olasılığı daha yüksektir ve dolayısıyla herbir transaction doğrulama işlemlerinden daha çok  pay alırlar.
Günümüzde Proof of Work sistemlerin enerji maliyetinin toplamı, İrlanda’nın tükettiği elektrik ile eşdeğerdir. Bu enerji tüketimi hem maddi bir maliyet hem de çevresel açıdan sıkıntılı bir durumdur. Proof of Work blockchain sistemlerine göre Proof of Stake sistemler enerji bakımından binlerce kez daha ekonomik ve çevre dostudur. Ayrıca Proof of Work sistemler, Proof of Stake sistemlere göre saldırıya daha açık ve atak yapılma maliyeti çıkarabilecek sistemlerdir. Kişi atak yapmak için 10 milyon dolarlık sunucu sistemi kurup algoritmayı zorlaştırıp ufak miner’ları diskalifiye edip sistemi merkezileştirerek tüm doğrulamaları üzerine alabilir ve sistemde fraud oluşturup sistemi çökertebilir veya btc leri çalabilir. Buda milyar dolarlık yatırımı boşa çıkartmak sonucunu doğurabilir. Bu işlem sonucunda tespit edilip hesapları sıfırlansa dahi elindeki donanımı satarak çok zarar etmeden kurtulabilir. Fakat Proof of Stake sisteme sızmak ve doğrulayıcı hesap olabilmek için o yatırımlarının katlarca fazlasını yapıp doğrulayıcı hesap olma ihtimalini yükseltmesi gerekmektedir. Çünkü Proof of Stake sistemlerde ne kadar cüzdanında coin’in yani parasal yatırımın varsa o kadar transaction’ı doğrulama yetkin vardır. Bir kişi hesap cüzdanı ve coin satın alıp sisteme sızsa atak yapsa dahi bu sistem tarafından kolayca tespit edilip tüm yatırımı sıfırlanacaktır ve geride bırakıp satabileceği bir donanım dahi olmayacaktır.
İlk Proof of Stake (PoS) sistem ile çıkmış olan coin Peercoin’dir. Daha sonrasında bu algoritmayı altyapı olarak kullanan birçok coin çıkmıştır.
Proof of Stake sistemlerin de çeşitleri vardır.
Naive PoS, Delegated PoS, Casper PoS…gibi.
Bitcoin’den sonra gelen dünyanın en büyük ikinci coin’i Ethereum;
Proof of Work’ü bırakıp Casper adında bir PoS algoritmasına  2017 yılında geçmeyi planlamaktadır.
Kaynak : http://www.milyonerzihin.com/2017/02/proof-of-stake-pos-nedir-html.html