Kripto Para isimlerinin anlamı konusunda araştırma

Bitcoin

İlk harfi büyük yazılan Bitcoin özel bir kripto para birimi (dijital para) ve bunun altında yatan teknolojiyi ifade eder. İlk harfi küçük yazılan bitcoin ise tüm kripto para birimlerine verilen ortak nitelik isimlendirmesidir.

Kaynak: https://medium.com/@ahmetusta/https-medium-com-ahmetusta-bitcoin-hakkinda-13-soru-ve-cevap-217101d7ed5c

Litecoin

Litecoin, Bitcoin gibi bir kripto paradır. O da aynı diğer birçok kripto para gibi merkezi bir otoriteye ya da merciye bağlı olmaksızın, kişiler arası bir prosedürle çalışır. Yani dağıtıktır. 2011 yılında kurulmuş ve açık kaynaklı bir şekilde geliştirilmiş bir kripto para birimidir.  İsmini şu şekilde alıyor olabilir: Little bit Bitcoin > Little Bitcoin > Litecoin

Kaynak: https://www.kriptom.com/blog/koin-rehberi-litecoin-nedir/

Dogecoin

Doge kelimesi aslında köpek anlamına geliyor, köpek kelimesinin bilinçli olarak yanlış yazılmasından doğmuş bir kelime. Bazı rivayetlere göre Doge kelimesi 2000’li yılların ortalarında internette yayınlanan Homestar Runner isimli internet platformunda yayınlanan çizgi film türünde bir kukla gösterisinde ortaya çıkıyor. Bu kelimenin coin piyasasına adapte edilmesi ise kelimenin caps olarak popülerlik kazanmasıyla birlikte gerçekleşiyor.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/guncel/dogecoin-nedir-dogecoin-nasil-alinir-ne-kadar-oldu/haber-695736

Ripple

Bilinen pek çok kripto paranın aksine Ripple, madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir kripto para birimi. İsminin anlamı dalgalanmak, dalgalandırmak olan bu kripto para ismi coin piyasasının dalgalanmasından geliyor olabilir.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/ripplenedir-nasil-alinir-ripplehakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey,Xb9jxHc6nkuo_ngPWMTSyQ

http://www.nedirnedemek.com/ripple-nedir-ripple-ne-demek

Satoshi

Bitcoin’in yüz milyonda biridir yani 0,00000001 btc’dir. aslında öncelikle Bitcoin’in kurucusu olduğunu söylemek lazımdı. Onun ismi verilmiştir yani. Tüm alt coin’ler bitcoin’den çook daha değersiz olduğu için (sen hariç ethereum, senin yerin ayrı) sıfırdan sonra 8 basamakla ifade edilir.

Kaynak: https://uzmancoin.com/bitcoin-terimler-jargonlar/

IOTA

Genel ve kısa bir tanım ile ifade edilmek istendiğinde, nesnelerin interneti için tasarlanmış olan bir kripto para birimi olduğu söylenebilir. Nesnelerin interneti kavramı, pek çoğunuzun bildiği üzere, günümüzde sayısı sürekli artan, internete bağlanabilir akıllı cihazlardır. Kısaca önüne “akıllı” kelimesini eklediğimiz her tür eşyadır.

Kaynak: http://www.meko9.com/iota-nedir/

TRON

TRON (TRX), Singapur merkezli Tron Vakfı tarafından işletilmekte olup web sitesine göre blok zinciri temelinde “dünya çapında ücretsiz içerik eğlence sistemi” kurmak istiyor. Protokol, kullanıcıların veriyi özgürce yayınlamasına, depolamasına ve kendi verilerine sahip olmalarına olanak tanıyarak, içeriğin nasıl ve hangi maliyette dağıtıldığına karar vermelerini sağlıyor. İsminin anlamı Tron Vakfından geliyor olabilir.

Kaynak: https://bitcoinlerim.com/tron-coin-nedir-nasil-satin-alinir/

Monero

Monero yapay bir dil olan Esperanto dilinde para birimi / bozuk para anlamında kullanılır ve Monero ismini buradan almıştır. Eğer birden fazla Monero’ya sahipseniz çoğul olarak “Moneroj” kullanılır. Monero’nun geliştiricileri bu para biriminin anonim olması için ellerinden geleni yapmaktadırlar ve geliştirici ekip kişinin servetini tamamen kendi elinde tutması gerektiğine ve kişinin parasıyla istediğini yapmakta özgür olduğuna inanmaktadır.

Kaynak: https://kriptokoin.in/monero-nedir/

NEO

İlk olarak 2014 yılında Antshares ismiyle piyasaya sürülen geçtiğimiz yıl ismi Neo olarak değiştirilen Çin’de geliştirilmiş ilk Blockchain platformudur. Geleneksel ekonomik sistem üzerinde Akıllı sözleşmelerin kullanımını sağlayarak dijital varlıkların yönetimini otomatikleştirmeyi ve dağıtık bir ağ ile akıllı ekonomi yaratmayı amaçlayan bir projedir.

Kaynak: https://teknochain.com/neo-coin-nedir-nasil-satin-alinir/

QTUM

Bu konuda Qtum coin kadar çok kulağımıza çalınan söylem Qantum Projesidir ve bu projeyi hayata geçiren Singapur merkezli olarak faaliyet gösteren Quantum vakfıdır. İsminin anlamı bu vakıfdan gelmektedir.

Kaynak: http://www.meko9.com/qtum-coin-nedir/