Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Sikke’yi Piramid Satış Sistemi İddiasından Akladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Sikke Yazılımın piramid satış sistemi ile yatırımcılarını dolandırılabileceğine ilişkin söylentileri dayanaktan yoksun bulduğunu açıkladı.

Sikke Yazılım, 12.10.2018 tarihinde itibarını korumak adına sosyal medya mecralarında dillendirilen “Piramid Satış Sistemi” ile şirkete haksız kazanç sağlandığı ve yatırımcıların zarar edeceği iddialarının  soruşturulması için T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e başvurmuştu.

Ticaret İnceleme ve Soruşturma Grup Başkanlığı tarafından cevaplanan 1801979996 sayılı başvuruya ilişkin şu ifadeler kullanıldı.

İlgili Bilgi Edinme başvurunuzda Şirketinizde yapılan denetim sonucunun tarafınıza bildirilmesi talep edilmiştir. Bu kapsamda Sikke Yazılım Anonim Şirketi nezdinde Gümrük ve Ticaret Müfettişi Ramazan ÖZKER tarafından yapılan denetim sonucunda düzenlenen 02/07/2018 tarihli ve 328-C/05 sayılı İnceleme Raporunda, Şirketiniz faaliyetlerinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 80’inci maddesinde belirtilen nitelikte “piramit satış sistemi” olarak tanımlanamayacağı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında da Müfettişliklerince yapılacak bir işlem bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.

Sikke Yazılım CEO’su Mehmet Ali Talmac ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada ” Biz en başından beri şirket olarak yatırımcılarımıza legal ve kanuni tüm mevzuatlara tam uyum için  gayret içinde olacağımız sözünü verdik. Bu amaçla çalışırken ortaya çıkan asılsız söylentiler her ne kadar üzücü olsa da çalışma azmimizi artırmaktan başka bir işe yaramayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kamuoyuna ve değerli yatırımcılarımıza  saygıyla duyrulur.

 

Not: İlgili başvuru sonucuna ilişkin cevap aşağıdaki linkten görüntülenebilir.

denetleme.pdf