Basın Bülteni – 1

Sermaye Piyasası Kurulu’nun 27/09/2018 tarih ve 2018/42 sayılı bülteninde Sikke Yazılım A.Ş. kurucuları hakkında : “SPK ve Kurulumuz adres gösterilmek suretiyle yasal olduğu izlenimi verilen ve yüksek oranlı kazanç sağlanacağı vaat edilmek suretiyle satılan kripto para karşılığı toplanan nakdin Şirket ortaklarının kişisel ihtiyaçları ve/veya Şirket tefrişatı için kullanılması.” gerekçeleri ile suç duyurusunda bulunulduğu bildirilmektedir.

Sikke Yazılım A.Ş. şirket ortakları Mehmet Ali Talmaç ve Hakan Erden yazılım ve donanım sektöründe 16 yıldır faaliyet gösteren, bir çok bulut tabanlı yazılımı ve sektörel çözümler sunan firma kurucularıdır.

Sikke Yazılım A.Ş. tüm dünyada çığır açan blockchain teknolojisini ülkemiz insanları ile tanıştırmak,  yazılımcı ve girişimcilerin önünü açmak, projeleri için fon toplamalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.

1 – Sikke Yazılım A.Ş.  2018 şubat ayında projesini duyurmuş ve 2018 nisan ayında geliştirmiş olduğu sikke platformuna ait sikke (skk) lisanslarının bir kısmını ücretsiz dağıtmış bir kısmını ise bedeli mukabilinde satmıştır.

2- Sikke Yazılım A.Ş. bu satışlardan elde ettiği gelirlerle “Şirket Tefrişatını” gerçekleştirmiştir. TDK’ya göre tefrişat “Döşemenin gerektirdiği bütün parçalar veya eşyanın tümü” demektir. Yani Sikke Yazılım A.Ş. elde ettiği bu geliri Ofis Kurmak, Ofis ihtiyaçları olan mobilya, sunucular, bilgisayarlar, yazıcılar, perdeler, sandeyeler, koltuklar vs… ve personel giderleri için harcamıştır. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre şirketlerin kazançlarını “şirket tefrişatına” harcaması suç değildir.

Günlük ticari hayatta tüm ödemeler fatura karşılığı havale/eft şeklinde yapılamamaktadır,  bazı harcamalar (Örneğin Freelancer ödemeleri) için gider pusulası düzenlemek suretiyle elden ödemeler yapılmaktadır.

3 – Sikke Yazılım A.Ş. yol haritasında vaad ettiği tüm proje ve modülleri başarıyla gerçekleştirmiş ve sikke.com.tr sitesinden erişebilen bağlantılarla modüllerü kullanıma sunmuştur. Sikke hiç bir zaman hayal satmamış, gerçekleştiremeyeceği hiç bir vaad vermemiştir.

4 – Ön satış sitemiz (http://x.sikke.com.tr/), youtube kanalımız ve sosyal medya sayfalarımız incelendiğinde Sikke hiç bir kullanıcısına bırakın yüksek kârı hiç bir kâr vaadinde bulunmamıştır.  Sikke Yazılım A.Ş.’nin Vaad ettiği tek şey borsası açıldığında ön satışlardan elde kalan sikkeleri 1 TL’den satışa sunacağıdır.

5 – Sikke, hiç bir yerde veya kampanyasında SPK tarafından onay aldığı veya yasal olduğu şeklinde bir duyuru/açıklama yapmamıştır. Sikke https://wallet.sikke.com.tr/projects  bu sayfadan erişilebilen ve kişilerin projelerine fon toplayabileceği konuyla ilgili olarak SPK’ya kitle fonlama kanunu ve uygulanması ile ilgili olarak görüş sormuş SPK’da kısaca “İlgili kanun çıktı ancak ikincil yönetmelikler çıkmadı” şeklinde görüş bildirmiştir.  Bir canlı yayın sırasında bir katılımcının SPK ile ilgili sormuş olduğu soruya istinaden SPK ile ilgili kitle fonlaması kanununun çıktığı ancak ikincil mevzuatların çıkmadığı  SPK’nın cevap yazısı gösterilmek suretiyle yanıtlanmıştır.

Sikke hiç bir zaman ülkesine ve milletine zarar verecek faaliyetler içinde olmamıştır ve olmayacaktır.  Herhangi bir ciddi dayanağı olmayan bu isnatlara karşı sikke her zaman dik duracak ve kullanıcılarına söz verdiği projeleri geliştirmeye devam edecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bahsedilen suç duyurusu sonrası SPK’ya cevap niteliğinde Sikke Yazılım A.Ş tarafından yazılan doküman ve SPK’nın karşı cevabı alttaki linklerden incelenebilir.

SPK CEVAP YAZISI.

SPK 06.11.2018 (1)